www.poronienia-nawracajace.ump.edu.pl

Poradnik dla pacjentek Kliniki Rozrodczości Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 Strona głównaPoradnik dla pacjentek

 

PORADNIK DLA PACJENTEK

CO TO JEST PORONIENIE ZAGRAŻAJĄCE?

Poronienie zagrażające definiujemy jako wystąpienia krwawienia w I połowie ciąży.
Pierwszym objawem poronienia zagrażającego jest zwykle krwawienie, któremu może towarzyszyć okresowo występujący ból. Krwawienia może się pojawić po upływie dowolnego czasu od momentu braku wystąpienia spodziewanej miesiączki. Krwawienie zwykle można zaobserwować po raz pierwszy w toalecie.
Nasilenie krwawienia może być różne, od niewielkiego plamienia do krwotoku ze skrzepami krwi.
W diagnostyce poronienia zagrażającego przydatną rolę pełni ultrasonografia (usg). W 6 tygodniu ciąży, przy użyciu sondy dopochwowej można już uwidocznić zarodek, czyli dziecko w najwcześniejszym okresie rozwoju, wraz z bijącym sercem. Niekiedy wokół pęcherzyka ciążowego można uwidocznić drugą strukturę pęcherzykowatą, która odpowiada krwiakowi podkosmówkowemu sugerując tym samym źródło krwawienia. Najczęściej jednak obraz ultrasonograficzny w poronieniu zagrażającym jest prawidłowy. Nie ma odpowiedniego i pełnego wytłumaczenia dlaczego dochodzi do krwawienia we wczesnym okresie ciąży. Najważniejsze, że w większości przypadków krwawienie nie wiąże się z zakończeniem ciąży, a jej dalszy przebieg jest zwykle prawidłowy. Krwawienie, nawet gdy jest obfite, najczęściej nie wywołuje żadnych szkód u nienarodzonego dziecka.

Prawdopodobnym punktem wyjścia krwawienia we wczesnej ciąży jest:

• błona śluzowa macicy w miejscu zagnieżdżenia zarodka; w trakcie wnikania komórek odpowiedzialnych za tworzenie łożyska w ścianę macicy może dojść do uszkodzenia naczyń będących źródłem krwawienia
• szyjka macicy; ścieńczenie tkanek tworzących strukturę szyjki macicy, charakterystyczne dla ciąży, zwiększa ryzyko krwawienia z szyjki macicy nawet przy jej niewielkim uszkodzeniu
• pochwa; grzybica pochwy lub zakażenie o innej etiologii może indukować niewielkie krwawienie czy plamienie

Czynnikiem prognostycznie korzystnym dla dalszego rozwoju ciąży jest widoczna czynność serca dziecka w badaniu usg. Obecność czynności serca zarodka wiąże się z 85-97% szansą na kontynuację ciąży.

Postępowanie

W przypadku uwidocznienia w usg zmiany wokół pęcherzyka ciążowego odpowiadającej krwiakowi zaleca się ponowne wykonanie badania usg za 1-2 tygodnie. Alternatywną jest ocena zmiany podczas rutynowo wykonywanego badania usg między 11 a 13 tygodniem ciąży. W sytuacji braku rozpoznawalnej przyczyny krwawienia nie ma konieczności wykonania kontrolnego badania usg. Oczywiście, w razie jakichkolwiek pytań, wątpliwości czy obaw istnieje możliwość skontaktowania się z lekarzem.

Reżim łóżkowy

Okazało się, że leczenie, które było przez lata najczęstszym zaleceniem u pacjentek z poronieniem zagrażającym, nie zwiększa szans na szczęśliwe zakończenie ciąży, jeśli natomiast ciężarna ma poczucie, że odpoczynek w łóżku jej pomoże, to nie ma do niego przeciwwskazań. Brak jest specyficznego sposobu leczenia mogącego ograniczać krwawienie. W przypadku gdy pacjentka decyduje się na leżenie, to należy się liczyć z możliwością nasilenia krwawienia w sytuacji wstawania z łóżka, na przykład do toalety. Objaw ten jest następstwem wypływu krwi gromadzącej się w pochwie w trakcie leżenia.

Praca

Wskazane jest zwolnienie z pracy w okresie występowania krwawienia.

Utrzymujące się krwawienie

Wypływ jasnej krwi każdorazowo sugeruje świeże krwawienie, a obecność brązowej wydzieliny jest objawem wcześniej przebytego krwawienia. W przypadku pojawienia się na nowo krwistej wydzieliny jasnego koloru lub nasilenia się krwawienia zaleca się kontakt z lekarzem.

Stosunki płciowe

Współżycie płciowe podczas prawidłowo przebiegającej ciąży nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem jej powikłań. W sytuacji występowania krwawienia zaleca się jednak unikania stosunków płciowych do momentu ustąpienia krwawienia. Współżycie płciowe w tym okresie zwiększa ryzyko zakażenia.

Badanie grupy krwi

Nie zaleca się oceny grupy krwi przed 12 tygodniem ciąży. Pacjentki Rh ujemne mogą wymagać podania immunoglobuliny anty D w przypadku utrzymywania się krwawienia.

 Copyright 2007 © by Klinika Rozrodczości UM Poznań

Created by TOMIK Web Team